Lézerszkenneres épületfelmérés
Mire jó a 3D lézerszkenneres épületfelmérés?
A 3D lézerszkenneres épületfelmérés avagy 3D épületszkennelés jelenleg a legmodernebb és egyben legpontosabb és leggyorsabb eljárás, mellyel az összes szükséges látható információ összegyűjthető az épületekről, illetve a valóság rögzíthető.
Ez az eljárás olyan mértékben forradalmasította a mérési folyamatokat, amire korábban még nem volt példa ezen a szakterületen. A technika nem nevezhető teljesen újnak, azonban szépen, csendben kúszott be a szakemberek életébe. Ha még csak most ismerkedik a térszkenneléssel és a lézerszkenneléssel, engedje meg, hogy bemutassuk (és meggyőzzük Önt) mitől is jobb ez, mint a hagyományos épületfelmérés.
Hogyan működik a lézerszkenner?
A szkenner lézersugakarat bocsát ki a tér minden irányába, majd ez visszaverődve szolgáltatja az információt a pont geometriai helyzetéről. A művelet néhány másodpercet vesz igénybe csupán, majd a létrehozott pontfelhőből a mérnökök megkapják a felmért térbeli objektum geometriai jellemzőit egy szoftveren keresztül.
Előnyök a hagyományosfelmérésekkel szemben
Minden embernek az ideje a legdrágább
Hagyományos technológiával a terepen végzett felmérés munkaidőigénye legalább 4-5-szöröse a lézerszkennelési technológiának. Amennyiben az épület összetettebb, tagoltabb vagy bonyolultabb formákkal rendelkezik, netán műemléki díszletekkel és nehezen mérhető formákkal bír, a mérés időben hosszabb lesz, és nagyobb mértékben növekszik a hibás manuális mérések aránya is.
A lézerszkenneléssel nincs több feleslegen elvesztegetett idő! Korszerű 3D lézerszkennerünknek köszönhetően az időhatékonyságot maximálisan kihasználjuk, így a hagyományos felmérésekhez képest a munkálatok elvégzésének sebességében az élen járunk!
A pontosság elengedhetetlen
A professzionalitás az egyik védjegyünk. Ebben a szakmában nem engedhetjük meg magunknak, hogy megrendelőnk bizonytalan legyen. A lézerszkenner segítségével a geometriák pontossága a néhány milliméternél nagyobb eltérést nem haladja meg, ezért a felmérések elvégzése után nem marad kétség a precizitás kapcsán. A lézerszkenner egy nagyon pontos műszer, gyakorlatilag maximum 2-3 millimétert tévedhet, így szinte azt méri fel, amit a szakember a saját szemével lát, csak egy sokkal gyorsabb módszer keretein belül.
A kulcs a részletességben rejlik
Egy lézerszkennelés során több millió pont is rögzítésre kerülhet, így egy igazán részletes, átfogó leképzést hozunk létre virtuálisan.
Megkönnyítjük a szakemberek munkáját
A lézerszkennelés egyszerűbbé teszi a mérnökök munkáját, ugyanis a hagyományos mérőszalag – rajzolás kombinációját felváltja egy sokkal pontosabb, gyorsabb, korszerűbb, egyszerűbb és olcsóbb megoldás.
Így tehát összességében egy térszkennerrel készített épületfelmérés ára és elkészítési ideje is a hagyományos módszer árának töredéke. Viszont a technológia pontosságának és részletességének köszönhetően a hozzáadott értéke jelentősen magasabb.
Miért elengedhetetlen az épületfelmérés?
Az ingatlanüzemeltetés alapja egy hiteles, naprakész, pontos felmérési dokumentáció. Pl.: hiányzó vagy hiányos, pontatlan, elavult alaprajzok, tervrajzok esetén. Jogszabályi előírások miatt is szükségessé válhat robbanásvédelmi, tűzvédelmi terv készítése, melyben gyors és hatékony segítséget nyújtanak a lézerszkenneres felméréssel kapott adatok.
Az épületek valós állapotának ismerete nagyban megkönnyíti az elvégzendő munkát a jövőben, illetve átalakítás vagy bővítés esetén elengedhetetlen az állapotfelmérés. Továbbá az épületfelmérés adatai a kivitelezési munkák során felhasználhatóak akár anyagmennyiségek számítására is, így az anyagfelhasználás során is hatalmas segítséget nyújthat az általunk készített felmérés, hiszen sokkal kisebb eséllyel történik félreszámolás.
A kivitelezés végén pedig a megvalósulási tervdokumentációk elkészítéséhez szintén elengedhetetlen az épület újbóli felmérése.
Kíváncsi, hogy mennyibe kerül nálunk egy 3D térszkenneres épületfelmérés? Próbálja ki árkalkulátorunkat!
3D lézerszkenneres épületfelmérés felhasználási lehetőségei
Milyen esetekre nyújt megoldást:
- Meglévő épület felújításához vagy átalakításához
- Elkészült állapot felmérése, megvalósulási tervdokumentációhoz
- Aktuális műszaki állapot dokumentálása (pl. energetikai tanúsítvány készítéséhez, lebontás előtt)
- Hiteles és aktuális felmérési dokumentáció készítésére
- Tűzvédelmi terv elkészítéséhez
- Épületek egymáshoz viszonyított helyzetének meghatározása
- Szakértői vizsgálatokhoz, vitás kérdések eldöntésére, minőségellenőrzésre
- Alaprajzkészítéshez
- Gépészeti és elektromos rendszerek felmérése a hatékonyabb üzemeltetés vagy a karbantartás egyszerűsítése céljából
- Az építkezés folyamatának hatékonyabbá tétele érdekében
Mi készíthető a felmérés eredményéből, a pontfelhőből:
- 2D tervdokumentáció: alaprajz, metszet-, homlokzat-, helyszínrajz készítése
- Fotorealisztikus képek
- Metszet és panorámakép, ortofotó
- Látványtervek készítése, koncepció ötletek modellezése
- Animáció vagy virtuális túra panorámaképekkel, pontfelhő nézettel, mérési lehetőséggel
- Milliméter pontos, mérethelyes, bejárható 3D modell épületinformációs modell készítéséhez
- 3D-ben nyomtatott makett
Milyen típusú épületekre használható
Ipari létesítmények:
- gyár
- csarnok
- termelőegység
- telephely
- raktár
- pince
Műemlék jellegű épületek:
- templom
- kápolna
- harangláb
- székesegyház