3D lézerszkennelés a műemlékvédelemben
Miért hasznos a 3D lézerszkennelés a műemlékvédelemben?
A térszkennelés, vagy más néven 3D lézerszkennelés a műemlékvédelemben is sokrétűen felhasználható megoldásokat nyújt. Hasznos segítséget jelent kiemelt jelentőségű építészeti örökségeink, nemzeti és kulturális értékeink műemléki megóvása érdekében vagy éppen helyreállításánál, felújításánál.
A műemlékek felmérésénél kiemelt fontosságú a minél részletgazdagabb dokumentálás, melyre a 3D lézerszkenneres épületfelmérés kiválóan alkalmas.
Pontos információkat szolgáltat a nehezen hozzáférhető helyekről is (például tetőszerkezet vagy mennyezet, magasan fekvő párkánytagozatok, díszítőelemek). Emellett a hagyományos módon nem vagy csak nehezen mérhető szerkezetek, többszörösen görbült felületek rajzi megjelenítését is jelentősen megkönnyíti.
Az eljárás során a valós állapotok rögzítésével színes, részletgazdag és rendkívül pontos adatokkal dokumentált állapotot kaphatunk az épületről.
A 3D lézerszkennelés (épületre vagy területre vonatkozóan térszkennelés) nagy előnye a hagyományos felmérési módszerekhez képest az, hogy érintésmentes technológia. Azaz a felmért épület állapotát semmilyen formában nem befolyásolja, a felületét nem rontja. Ez jelentős szempont a történeti és kulturális értékű, illetve veszélyeztetett helyzetű műemlékek védelme érdekében.
Fogalmak a műemlékvédelemben
Műemléknek az olyan építészeti értékeket nevezzük, amelyet a kulturális örökség védelméről szóló 2001. évi. LXIV. törvény alapján jogszabállyal védetté nyilvánítottak. Minden olyan építmény, létesítmény vagy ingatlan jellegű alkotás vagy ezek rendszere, esetleg romja, mely kiemelkedő építészeti, építészettörténeti, történelmi, tudományos, városépítészeti, képző- és iparművészeti, kertépítészeti, régészeti, néprajzi vagy műszaki (technikatörténeti) szerepet játszik, amelyet megtartásra érdemesnek nyilvánítottak, és védelem alá helyezték. A műemlékhez hozzátartozik annak berendezése, még meglévő melléképülete és az ingatlanterület vagy területrész, amin fekszik. Megóvásukkal a műemlékvédelem foglalkozik megfelelő hivatali és terepmunka útján.

Építészeti érték: az épített környezet minden olyan tárgyi és szellemi (építészettörténeti, építőművészeti, műszaki-tudományos) építészeti minőséggel rendelkező alkotásokban megjelenő értéke, amelyben a mindenkori társadalom – ezen belül a helyi közösségek – identitása és alkotóképessége fejeződik ki.
Építészeti örökség: az épített környezet maradandó építészeti értéket is képviselő elemeinek (építmény, épületegyüttes, táj- és kertépítészeti alkotás) összessége – annak minden beépített alkotórészével, tartozékával és berendezésével együtt. Besorolása: nemzetközi (egyetemes), országos (nemzeti) és helyi.
A fentieken kívül különleges műemléki értéket képviselnek azok az emlékek, melyeket az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete Közgyűlésének 1972. évi Párizsban tartott ülésén hozott „világörökség egyezmény” alapján a világörökség részévé nyilvánítottak
Kíváncsi, hogy mennyibe kerül nálunk egy 3D térszkenneres épületfelmérés? Próbálja ki árkalkulátorunkat!
3D lézerszkennelés a műemlékvédelemben főbb felhasználási területei
Milyen típusú műemlékekre használható:
- Műemlék épületek felmérése
- Épületrészek felmérése
- Templomok, kolostorok, kápolnák felmérése
- Várak, kastélyok felmérése
- Műtárgyak, szobrok felmérése
- Ipartörténeti jelentőségű műemléki épületek felmérése
Milyen problémákra nyújt megoldást:
- Felújítás előtt vagy későbbi rekonstrukciós folyamatokhoz
- Állapotrögzítés, archiválás
- Rajzi dokumentáció (hiányos eredeti tervrajzok)
- Összetett geometriájú felületek pontos leképezése digitálisan
Mi készíthető a felmérés eredményéből, a pontfelhőből:
- 2D tervdokumentáció: alaprajz, metszet-, homlokzat-, helyszínrajz készítése
- Fotorealisztikus képek
- Metszet és panorámakép, ortofotó
- Látványtervek készítése
- Animáció vagy virtuális túra panorámaképekkel, pontfelhő nézettel, mérési lehetőséggel
- Milliméter pontos, mérethelyes, bejárható 3D modell
- 3D-ben nyomtatott makett
Néhány példa képekben:



3D lézerszkennelés a műemlékvédelemben - főbb Referenciamunkánk:
Falusi műemlék jellegű református templomok térszkenneres felmérését végeztük el:
- Egyházasrádóc református nagytemplom teljes felmérése
- Rádóckölked református templom külső felmérése
- Sorkikápolna református harangláb külső felmérése
Ide vagy a fényképre kattintva részletes leírást találhat erről a munkánkról képekkel és egy pontfelhős szemléltető videóval illusztrálva.