3D lézerszkennelés ipari környezetben
Mire használható a 3D lézerszkennelés ipari környezetben?
A 3D lézerszkennelés ipari környezetben való alkalmazása az egyik legsokrétűbb felhasználási módja a 3D lézeres térfelmérésnek vagy másnéven a térszkennelésnek.
Az építészet mellett talán az ipar a másik olyan nagy terület, amelynél a leginkább van létjogosultsága a térszkennelésnek, mint információgyűjtési, digitalizálási eljárásnak. A módszer felhasználhatósága rendkívül széles körű kezdve egy berendezés, acélszerkezet pontos térbeli helyének megállapításától egy hiányzó dokumentáció pótlásáig, vagy egy beruházás költséghatékonyabbá tételéig a tervezési folyamat lerövidítése és megkönnyítése által.
![3D lézerszkennelés ipari környezetben montázs](https://terszkenneles.hu/wp-content/uploads/2020/10/ipari-terulet-felmeres-montazs-min.jpg)
Bármilyen beruházási projektről legyen is szó, az előkészítési fázisban lehet és kell figyelembe venni és elkerülni, vagy megoldani minden olyan problémát, amit csak lehetséges. A folyamat során a kezdeti adatgyűjtés utáni tervezés fázisában dolgozzuk ki a technológiai, logisztikai és kivitelezési részleteket, határozzuk meg a szűk keresztmetszeteket és mérföldköveket, amelyekre építve a projekt megvalósul. Könnyen átlátható, hogy hibás vagy hiányos kezdeti információkra építve valószínűbb, hogy problémába ütközünk a folyamat során.
Természetesen egy alapvetően optikai elven működő felmérési módszer, mint a 3D lézerszkennelés vagy a lézeres térszkennelés nem mindenható, nem adja meg minden kérdésre a választ. Azáltal viszont, hogy a munkakörnyezet pontos és gyors digitalizációjában minden más rendszerhez viszonyítva messze a leghatékonyabb mind a szükséges időráfordítást, mind a költségoldalt, mind a pontosságot tekintve, segítségünkre lehet olyan válaszok megtalálásában is, amelyek közvetlenül nem nyerhetők ki a pontfelhőből.
![3D lézerszkennelés ipari környezetben pontfelhő](https://terszkenneles.hu/wp-content/uploads/2020/05/gyartocsarnok-felmerese-4-min-768x373.jpg)
Az ipari beruházások – és általában véve mindenféle beruházás – egyik kulcskérdése a megtérülési idő, így közvetve az egész projekt költségvetése. Emiatt nem lehet eléggé kihangsúlyozni, hogy a térszkennelés egyik legelőnyösebb tulajdonsága a költséghatékonyság.
Kíváncsi, hogy mennyibe kerül nálunk egy 3D térszkenneres épület- vagy területfelmérés? Próbálja ki árkalkulátorunkat!
Mire használható a térszkennelés a termelőüzemekben?
A termelőüzemek is az ipari létesítmények egy speciális csoportjának tekinthetők, szóval minden, ami mint „ipari” felhasználási lehetőség felsorolható, az egy termelőüzem esetében is a feladat részét képezheti. Ilyenek lehetnek például a kiszolgáló berendezések, energetikai csőrendszerek, légkezelők, kábeltálca nyomvonalak, és így tovább. Ezeken felül a gyártáshoz, beruházásokhoz kapcsolódóan sok olyan terület van, amelyben egy egy 3D lézerszkenneres felméréssel időt és pénzt takaríthatunk meg.
![térszkennelés a termelőüzemekben](https://terszkenneles.hu/wp-content/uploads/2020/07/terszkenneles-felhasznalas-termelouzem-min.jpg)
Gyakori eset, hogy hiányos vagy teljesen hiányzó, esetleg már elavult tervrajzokkal rendelkezik egy gyár. Ezek a dokumentációk könnyen és gyorsan előállíthatók a felmérés eredményéből. A térszkenneres felméréssel kapott pontfelhőből ezen kívül létrehozható az üzem digitális, aktuális, valósághű modellje, melyben folyamatosan frissíthető a változás, és ami a későbbi felújítások, bővítések alapjául szolgálhat.
A termelési folyamatok optimalizálása nehezen képzelhető el anélkül, hogy pontos képünk lenne az adott termelőegységben uralkodó valódi viszonyokról. A térszkenneléssel könnyedén feltérképezhető a mindenkori aktuális állapot, hogy aztán ott javíthassunk a rendszeren, ahol arra a legnagyobb szükség van.
Összegzés
Sajnos új ügyfelekkel való beszélgetések során sok esetben (vagy inkább szinte minden esetben) azt tapasztaljuk, hogy azért nem vettek még igénybe térszkennelési szolgáltatást, mert az drága eljárás. Ilyen esetben mindenkit arra biztatunk, hogy tegyen egy próbát a technológiával, és döntse el aztán a tapasztalatai alapján, hogy megérte-e a pontfelhőre költenie egy viszonylag kis összeget, vagy sem.
Örömteli tapasztalat, hogy ügyfeleink kivétel nélkül nagyon hasznosnak találták a módszert. Olyannyira, hogy a legtöbben a következő projektet eleve a térszkennelés elvégeztetésével és a pontfelhő felvételével kezdik, már az első tapasztalat után annyira evidensek lesznek számukra az előnyök, amik a módszerre jellemzők.
3D lézerszkennelés ipari környezetben való felhasználási lehetőségei
Milyen típusú épületekre használható:
- Gyártócsarnok felmérése
- Termelőüzem felmérése
- Raktárépület felmérése
- Épületrész felmérése
- Egyéb ipari terület felmérése
- Ipartörténeti jelentőségű műemléki épület felmérése
Milyen problémákra nyújt megoldást:
- Aktuális állapot rögzítése
- Szállítószalagok nyomvonalfelmérése
- Összetett térrendszerek, bonyolult szerkezetek
- Extrém területek felmérése
- Minőségellenőrzés
- Felújítások során
- Új gépek telepítésének megtervezése
- Gyártósorok áttelepítéséhez
- Tenderek támogatása
Mi készíthető a felmérés eredményéből, a pontfelhőből:
- 2D tervdokumentáció: tervrajz, alaprajz, metszet-, homlokzat-, helyszínrajz készítése
- Egyéb rajzi dokumentáció: tervrajz, gépelrendezési rajz
- Fotorealisztikus képek
- Metszet és panorámakép, ortofotó
- Látványtervek készítése, koncepció ötletek modellezése
- Animáció vagy virtuális túra panorámaképekkel, pontfelhő nézettel, mérési lehetőséggel
- Milliméter pontos, mérethelyes, bejárható 3D modell
- 3D-ben nyomtatott makett